Městská část Tuřany (Brno): počet obyvatel – 5 674 (26.3.2011), katastrální výměra – 17,84 km²

Založení klubu: 1930

Jména klubu: 1930 – 48 Viktorie Tuřany, 1948 – 50 TJ Sokol Tuřany, 1950 – 53 TJ Sokol – Vlněna Brno – Tuřany, 1953 – 54 Slávia Brno, 1954 – 90 TJ Slávia Tuřany, 1990 – současnost SK Tuřany

Největší úspěch: 1995 – 2000 Jihomoravský župní přebor


Historie:

Tuřanská fotbalová tradice sahá až do 20.let minulého století. Tehdy se v Tuřanech objevuje vůbec první „meruna“ a vzápětí nato je založena i jedenáctka s názvem Slávia, která působí v rámci tělovýchovné jednoty Sokol.

V té době však na našem brněnském předměstí vznikají spontánně také další týmy. Mezi ně patří i Viktorie, do níž přechází i někteří „playeři“ záhy zanikající Slávie. Oproti dalším jedenáctkám má totiž Viktorie tu velkou výhodu,že disponuje na pronajatém poli u „Velkého koňského krchova“ vlastním hřištěm,a nemusí za svými „mači“ nikam dojíždět. Zdejším nadšencům proto již nic nebrání v tom, aby Viktorii na jaře 1930 oficiálně založili, zvolili výkonný výbor a mužstvo dospělých přihlásili do župní soutěže.

První zápas organizované kopané sehrávají Tuřanští 28.října 1930 s SK Žabovřeskami a podlehají v něm 1:4. I přes tuto prohru místní borci na fotbal nezanevřeli, a Viktorie, hrající v červenobílých pruhovaných dresech a bílých trenýrkách, v dalších letech rychle postupuje z IV.třídy do vyšších pater, až se roku 1936 ocitá v 1.B třídě. V ono období klub získává na vážnosti, hlásí se k němu čím dál více příznivců a návštěvy přesahující tisíc diváků nebývají žádnou vzácností. První úspěchy se však již slaví na hřišti „Na stání“, když toto bývalé pastviště viktoriánům přenechává Sokol. Tento „plac“ se rovněž stává základem pro dnešní stánek SK Tuřany.

První poválečné roky se ještě nesou v duchu největšího úspěchu viktoriánů, kteří si roku 1946 na jednu sezónu vydobývají účast v 1.A třídě, a mají tak čest působit po boku takových mužstev jako SK Hodonín, ČAFC Židenice, SK Kyjov, SK Ratíškovice či Olympie Břeclav. Po nástupu komunistického režimu v 1948 je však činnost Viktorie násilně ukončena, a nejen pro tuřanský fotbal nastává velmi krušné, chaotické a z dnešního pohledu i poněkud groteskní údobí.

Veškerá sportovní činnost včetně kopané se brzy soustřeďuje do TJ Sokol, ale již roku 1950 dochází ke změně a vzniká TJ Sokol – Vlněna Brno-Tuřany. Členy této jednoty se smí přitom stát jen zaměstnanci „průmyslu textilního a kožařského“, a mnoho Tuřaňáků je tím pádem nuceno kopat za jiné odborové jednoty. Další reforma „socialistického fotbalu v Tuřanech“ nastává v roce 1953, přičemž majetek stávající jednoty je převeden do vlastnictví nové DSO (tj. dobrovolná sportovní organizace) Slávia Brno – tentokrát v rámci „svazu zaměstnanců a studentů vysokých škol a vědeckých ústavů v Brně“. Jako okrajové části města je jí současně povoleno účinkování místních fotbalistů, kteří se soustředí spíše v druhém mužstvu dospělých. Naštěstí o rok později přestává mít vysoké školství o brněnské předměstí zájem, a může se tak vytvořit domácí TJ Slávia Tuřany, do níž se ihned radostně navrací další tuřanští hráči.

V polovině padesátých let je A-mužstvo zařazeno do základní třídy, kterou rychle opouští, a již v roce 1966 postupuje z okresního přeboru Brno-venkov do 1.B třídy. Dalším milníkem pro TJ Slávii je potom rok 1971, kdy se na dvě sezóny oddíl dostává do 1.A třídy. Posléze hraje mistrovské utkání znovu v 1.B třídě, odkud v roce 1979 po zúžení účastníku 1.B třídy nakrátko sestupuje do městského přeboru. Konečně v osmdesátých letech působí TJ Slávia Tuřany až na jedinou výjimku sezóny 88/89 opět v 1.B třídě.

Co se týče největších „hvězd“, které se na tuřanském hřišti od 20.až do 80.let objevují, je třeba vyzdvihnout Jaroslava Procha, který chytal I.ligu v SK Židenice, Gustava Badina hrajícího I.ligu v Jablonci nad Nisou a Miroslava Čtvrtníčka, jenž má v 90.letech tu čest na krátkou chvíli oblékat prvoligový dres Bohemians Praha. Za zmínku rovněž stojí osoba Jaroslava Heřmanského staršího, který byl ve své době uznávaným ligovým a mezinárodním rozhodčím.

S pádem komunistického režimu se převratné změny dotýkají rovněž i místního fotbalu. TJ Slávia, jež v sobě sdružuje i jiná sportovní odvětví, se rozpadá, a vedle tělovýchovného Sokolu vzniká v roce 1990 subjekt s názvem SK Tuřany. Od něj se za čtyři roky ještě odděluje tenisový klub a v roce 1994 již pod hlavičkou SK působí pouze fotbalový oddíl.

V rámci reorganizace župy v roce 1991 postupuje první tým z desátého místa v 1.B třídě do 1.A třídy. V následujících třech sezónách obsazuje v této soutěži celkové 9., 12., a 3.místo, avšak počínaje sezónou 1994/1995, zažívá celá obec velkou radost. Mužstvo hladce prochází všemi šestadvaceti mistrovskými utkáními bez jediné porážky, a před Moravskou Slávii Brno suverénně postupuje z 1.A třídy do jihomoravského župního přeboru.

První rok se překvapivě pokračuje ve spanilé jízdě. Coby nováček se tým v župním přeboru nečekaně stává štikou a až do 25.kola shlíží SK Tuřany na své soupeře z první příčky. V tomto kole sehrávají Tuřaňáci památný duel s později postupujícími Dolními Kounicemi. V něm prohrávají 0:3.

Následující dvě sezóny se tým v tabulce shodně usazuje na osmé příčce, ovšem ročníkem 1998/1999 se již počíná krize místního fotbalu, která se projevuje konečným 13.místem. Další sezónu se mužstvo se štěstím zachraňuje, jelikož ani z 15.příčky nemusí župní přebor opustit. S tím se loučí až v následujícím ročníku 2000/2001, přičemž po podzimní části soutěže družstvo získává 16 bodů, ale v jarní části nedokáže vybojovat již bod žádný, a hladce sestupuje do 1.A třídy. (převzato z sk-turany.cz)


Výsledky v posledních letech:

2016/17 – 1.B třída JmkFS – 3. místo

2015/16 – 1.B třída JmkFS – 3. místo

2014/15 – 1.B třída JmkFS – 7. místo

2013/14 – 1.B třída JmkFS – 2. místo

2012/13 – 1.B třída JmkFS –  4. místo

Odehrané zápasy

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B

1.B třída JmkFS, sk. B