1 - 0
Celkový čas

Report

K utkání hranému v neděli 23.9.2018 zavítalo na naše hřiště mužstvo ze znojemského okresu – celek Únanov „A“. Vzhledem ke všeobecně známým excesům, ke kterým došlo v minulém kole na hřišti Tuřan, bylo toto utkání v mnoha ohledech zajímavé ještě před samotným výkopem. Na přítomnost delegáta utkání abychom si pomalu ale jistě zvykali. Do Vánoc ho uvidíme ještě mnohokrát. Domácí lodivod Marek Ludvík se musel obejít bez tří vykartovaných hráčů základní sestavy – Martina Bauera, Michala Samka a Tomáše Prokeše. Současně stále chyběl i zraněný Jan Holík. Aby toho nebylo málo, opět se stalo to, že současně s doma hraným utkáním našeho „A“ mužstva sehrávala naše Benfica utkání ve Chvalovicích.

Takže nezbývalo nic jiného než vylovit z telefonního seznamu hodně zapadlá jména bývalých opor, které musely doma pohledat fotbalové kopačky, oprášit z chráničů nahromaděný prach, důkladně promazat kolena a usednout na lavičku náhradníků. Věk tria Marek Kavan, Antonín Šrámek a Václav Dvořák dává v součtu výrazně více jak sto let. Dokonce padlo i moje jméno, které se objevilo i v zápise o utkání, ale případné odpovědnosti jsem se zalekl a zůstal jsem raději lamentovat s pivem v ruce v bezpečí za zábranami.

Situace věru nelehká, o to sladší byl potom pocit po závěrečném hvizdu hlavního rozhodčího. Ale to předbíhám. Co se vlastně v utkání dělo?

Zápas by se dal označit jako utkání dvou odlišných poločasů. V první půli jsme spálili, co se dalo. Postupně se mezi neúspěšnými dobyvateli hostující branky střídali Filip Svoboda, který z bezprostřední blízkosti napálil hostujícího brankáře. Další neúspěšný střelec byl Honza „Čáp“ Šíp, který taktéž selhal. Z okolí šestnáctky to zkoušel i Pepa Částek, ale bez kýženého gólového výsledku. V prvních 20 minutách hostující brankář přiváděl naše střelce k beznaději. Nebýt jeho, mohlo to být v poklidu 3:0.

A když jsme nebyli schopni vstřelit branku my, dopomohli nám k tomu hostující hráči. Honza Šíp skvěle po pravé straně potáhl míč, který následně nacentroval do pokutového území. Ve změti těl se míč nakonec odrazil od těla hostujícího hráče a ujali jsme se vedení 1:0. Alespoň tak hovoří oficiální zápis z utkání. Faktem je, že po gólu se žádný z našich vehementně nehlásil ve snaze připsat si autorství branky.

Hosté v průběhu prvního poločasu hrozili především rychlými protiútoky, se kterými měla notně obměněná obrana značné problémy. Od jistého gólu nás zachránil pohotový zákrok Štěpána Dancingera, který tváří v tvář udržel pod svým padajícím tělem/rukou střelu z hranice šestnáctky. Během první půle tak diváci mohli sledovat fotbalové utkání hodné 1.B třídy s řadou šancí na obou stranách a osobní souboje plné nasazení. Krásným fotbalovým momentem byl přechod hřiště hostujících hráčů od vlastního pokutového území na tři přihrávky s nebezpečným zakončením na naši branku.

Přestávkový program na precizně střižené Maracaná vyplnila dešťová přeháňka, která jako by předznamenala změnu obrazu hry. Řada fanoušků se ještě na pár minut druhé půle uchýlila do zastřešené VIP zóny. Po dešti se pak houfně vraceli zpět na svá obvyklá místa – ve VIP zóně prý došla káva. Z našich nohou se postupem času vytrácela jistota, schopnost kombinovat a svojí hrou/nehrou jsme dávali stále více prostoru hostujícím hráčům.

Především laciné ztráty míčů v okolí naší šestnáctky mohli zle nedobře dopadnout. S přibývajícím časem se na kopačky stále více přidávala nervozita z možné ztráty dobře rozehraného veledůležitého utkání. Nepletu-li se, za celou druhou půli jsme si nevypracovali výraznější šanci v zakončení. Za to hostující neustále hrozili náznaky a polo šancemi. Každopádně vyloženou gólovou šanci, při které by se fandům domácích zastavilo srdce, si ani oni nevypracovali.

V rámci taktického/vynuceného střídání v samém závěru utkání se dostalo i na dvě legendy z lavičky, Tondu Šrámka a Václava Dvořáka, kteří v 90. minutě vystřídali bratry Svobodovy, jež v utkání obdrželi žluté karty a existovala jistá možnost, že by nemuselo zůstat jen u jedné. Absence 6 hráčů základní sestavy (nejistý start Honzy Holíka) v následujícím utkání, už by byl neřešitelný problém.

A jak vlastně dopadla naše Benfica v souběžně hraném utkání ve Chvalovicích? Bohužel si odvezla historicky největší brankový příděl v novodobých dějinách našeho fotbalu. Výsledek 14:0 pro domácí Chvalovice jasně vypovídá o tom, že naši borci neměli svůj den. Jak ale poznamenal jejich trenér po příjezdu: „Je důležité, že se vrátili všichni živí a zdraví“. (pozn. redakce: Ve 24. minutě utkání musel kvůli zranění odstoupit René Polášek. Jeho zdravotní stav budeme sledovat.)

Příští utkání sehrajeme na půdě Veverské Bítýšky v sobotu 29.9.2018 už od 11:00 hod. Na toto utkání nebude z ekonomických důvodů vypraven tradičně očekávaný autobus.

Místo zápasu

Fotbalový stadion Blížkovice

Leave A Reply