K dnešnímu „Na slovíčko“ jsme přizvali Adélu Dvořákovou, jednu ze členů vedení fotbalové přípravky TJ Sokol Blížkovice.

Než se dostaneme k samotné přípravce musím se zmínit, že i ty sama fotbal hraješ, i když v našich končinách jsou ženské týmy spíš světlou výjimkou.

V Moravských Budějovicích je tým žen. Dřív hrávaly divizní soutěž. Mamka se znala s Lenkou Kopečkovou a přes ni jsem se tam dostala. Začínala jsem někdy v roce 2007, hned jsem začala nastupovat za ženy na postu brankářky. Nyní hrajeme jen neoficiální soutěž.

Jak se to tak stane, že si v relativně pozdním věku (na začátek fotbalové kariéry) vzpomeneš, že chceš hrát fotbal?

Zajímalo mě to. Ze začátku to byla spíš jen sranda, ale vydržela jsem.

„Hrozí“ možnost, že by jsi se při Tondově (bratránek chytající za „B“ tým TJ Sokol Blížkovice) případné absenci a termínové kolizi zápasů áčka a benfiky mohla objevit jako záskok v brance i v Blížkovicích? Spousta fanoušků by to jistě uvítala.

S tím moc nepočítám. Tonda určitě udělá vše proto, aby k tomu nedošlo. Má strach, že bych ho mohla vytlačit na lavičku 🙂

Pojďme tedy k přípravce. Kdo stál za počátkem současné přípravky v Blížkovicích? Ty, táta trenér, brácha Vládík jako potenciální hráč, nebo ještě někdo jiný?

Byl to táta. Chtěl aby Vládík začal chodit trénovat. Jelikož se v tu dobu s touto věkovou kategorií v Blížkovicích nepracovalo, musel ji založit.

Hráče zajistil taky, nebo to byla práce pro bráchu, aby zlanařil kamarády?

Myslím, že se domluvil s ostatními rodiči, kteří měli kluky v této věkové kategorii. Ze začátku jich chodilo opravdu málo, ale vydrželi a postupně se přidali další.

A pak jsi se přidala ty a René Polášek. Dostali jste to rozkazem, nebo vám bylo líto táty, který to nedával?

Tady by ti to přesněji řekl táta. Sama nevím jak to přesně bylo. Já se k tomu dostala, když táta nemohl na některý trénink. Zaskočila jsem za něj a pak už jsem u toho zůstala.

René Polášek se přidal později, kdy začalo chodit podstatně víc kluků. Má v týmu syna, tak chtěl pomoci.

Většina mládežnických týmů staví na podpoře rodičů. Ti vozí děti na zápasy, často jsou jediní fanoušci v ochozech. Jak je to s podporou rodičů v Blížkovicích?

Na podzim kluci chodili ke kabinám, kde jsme je naložili, odvezli a zase přivezli. Ale vždy jel i jeden z rodičů, protože jsme se všichni do dvou aut neposkládali. Jiné je to samozřejmě na domacích zápasech, kdy přijde podpořit své děti většina rodičů. Obecně si na spolupráci nemůžeme stěžovat.

Chodí na zápasy i nějací fanoušci?

Určitě chodí.

To nezní moc jistě.

Fakt chodí. Většinou jsou to fotbalisté z blížkovských týmů, ale najde se i pár fanoušků co se přijdou podívat.

Adéla Dvořáková

Čím kluky motivujete? Na pivo je ještě brzo. Nebo jsou namotivovaní dost sami o sobě?

Jsou motivovaní sami. Každý chce vyhrát a samozřejmě funguje i zdravá rivalita, každý chce být ten kdo dá gól.

Musím se tě zeptat ještě na samotnou soutěž, moc se v tom neorijentuji. Proč má skupina „A“ 12 týmů a skupina „B“ kam patří i Blížkovice jen 4?

Tak to vůbec netuším proč to tak je, samotné mi to hlava nebere. Celkově se nižším mládežnickým soutěžím nevěnuje dostatečná pozornost. Na oficiálních stránkách fotbalové asociace FOTBAL.CZ je sotva polovina výsledků odehraných zápasů.

Stejně tak tam není ani tabulka soutěže. Existuje vůbec nějaká, nebo se jen odehrají jednotlivé turnaje?

Tabulka není. Jsou to jednotlivé turnaje, i když se pokaždé hraje s těmi stejnými soupeři. Tabulku by si kluci zasloužili, alespoň by měli celkový přehled jak si vedou.

Problémem mládežnických týmů bývá věk. V mladší přípravce je vás dost, ale jak plánujete pokračovat, až budou někteří hráči věkem patřit do starší přípravky, popř. do žáků? Budou je následovat i věkově mladší, aby bylo pro danou kategorii dost hráčů?

Je těžké říct jak to to vyřešíme až to přijde. Ještě jsme o tom nepřemýšleli.

Tento pátek se uskuteční turnaj na našem hřišti. Jste tři, předpokládám že to všechno sami nezvládnete. Kdo vám při pořádání turnaje pomáhá?

Pomáhá nám Radek Strnad, tak jak všem ostatním týmům. A ruku k dílu přiloží i další co budou po ruce.

Poslední dotaz. Pokud by jsi měla pozvat fanoušky na páteční turnaj, co by jsi jim vzkázala, nebo naslibovala, aby jich přišlo co nejvíc?

Focení a autogramiádu s budoucími profesionálními hráči 🙂

 

Leave A Reply