S koncem podzimní části sezony 2015/16 přichází čas na krátké zrekapitulování. K ohlédnutí za první půlkou sezony „A“ týmu jsme si pozvali trenéra Marka Ludvíka.

Ludvík_Marek

Po loňské povedené sezoně byla asi očekávání vyšší než 50% úspěšnost a 7. místo.

To stoprocentně, ale všichni dobře víme, jak je každý ročník soutěže nevyzpytatelný. Letos navíc přisla do soutěže hned čtyři nová mužstva (z vyšší soutěže RAFK Rajhrad, z nižších Horní Heršpice, Moutnice a Přímětice) a nevěděli jsme co od nich můžem očekávat. Hlavně jsme se ale nedokázali stoprocentně vyrovnat s odchodem Filipa Svobody. I tak není současné umístění, vzhledem k filosofii, jakou se u nás s kádrem pracuje (hrajeme jen s domácími hráči), špatné.

V letošní sezoně dáváme daleko víc gólů než v loňské, ale také jich víc dostáváme. Je to větším soustředěním týmu na útok, změnami v sestavě, nebo čím?

Určitě je to dané samotnou situací, současný fotbal v nižších soutěžích se takto hraje. Když se podivám na výsledky od 4. třídy po divizi, tak dlouho hledám nějaký výsledky 0:0 nebo 1:0. Samozřejmě to, že dostáváme více branek oproti jiným sezónám, mě rozhodně v klidu nenechává a máme na čem pracovat.

Jedná se tedy o chybu obrany, brankáře, nebo něco jiného?

Tohle není jen o gólmanovi nebo obraně, je to o hře celého týmu. Vždy vše někde začíná. Ať už od špatného presinku, dostoupení soupeře, pomoci gólmana mluvením, atd. Chyby ve fotbale budou vždycky, ale měli bychom se soustředit nato, aby jich udělat víc soupeř než mi.

Změny v sestavě před sezonou nebyly nijak velké. Odešel zmiňovaný Filip Svoboda a na stejný post přišel Milan Popelka. Jak jsi spokojený s touhle „výměnou“?

Milan předvádí to, co jsme od něj očekávali. Určitě nezklamal a pomohl nám hodně, o čemž svědčí i jeho 6 branek, se kterými je nejlepším střelcem týmu. Odstupem času ale vidím, že problém je především v tom, že Milan a Martin Pikolon (se kterým nejčastěji na hrotu nastupuje) jsou si typologicky velmi podobní. Nejspokojenější bych byl, kdybychom měli v týmu jak Milana Popelku, tak i Filipa Svobodu.

Milan Popelka a Martin Pikolon (foto: Znojemsko - Libor Duchoň)

Milan Popelka a Martin Pikolon (foto: Znojemsko – Libor Duchoň)

Dalším přírůstkem před sezonou byl Tomáš Šrámek, který se vrátil z hostování ve vyšší soutěži. Bohužel toho moc neodehrál.

Též jsme si mysleli, že Tomáše využijeme ve více zápasech. Když nastoupil, byl vždy jedním z nejlepších hráčů na hřišti. To samé pak platí i pro Jakuba Velčického. Jiné povinnosti jim bohužel nedovolili se častěji zapojit. I toto je jeden z důvodů, proč se v tabulce pohybujeme níž. než jsme si představovali. Navíc ještě nevíme, jak to s Tomášem bude v jarní části sezony. Během zimní přestávky si musíme společně sednout a probrat to.

Když jsme u sestavy, Martin Hlávka se chystá po sezoně skončit. Budeš ho na jaře využívat naplno, nebo už se bude chystat obrana pro následující sezonu bez něj?

U Martina bych tohle téma neřešil. Stále doufám, že svoje rozhodnutí ještě přehodnotí, protože vím jak má fotbal rád a jak moc by nám chyběl.

Chystají se v kádru Blížkovic přes zimu nějaké jiné změny?

Zatím jsme to neprobírali, ale ani příchody ani odchody neočekávám.

Chystají se do zimní přípravy nějaké speciality?

Se zimní přípravou jsme v posledních letech docela spokojení, proto změny nechystáme. Vrcholem zimní přípravy bude, jako již tradičně, únorové soustředění v Jevišovicích spojené s přátelskými zápasy na jejich umělém povrchu. Jediným rozdílem bude větší podíl tréninkových jednotek s balonem a doufejme že i zvýšený počet účastnících se hráčů z kádru „B“ týmu.

Zmínil jsi Benfiku. Jako trenér áčka musíš sledovat i záložní tým. Jak se ti jeho hra a výsledky ve vyšší soutěži líbí, kdo z hráčů tě zaujal?

Ano, Béčko sledují a to i na venkovních hřištích. Výsledky zatím odpovidají síle soupeřů. Moje očekávání naplnili, hrají klidný střed tabulky bez starostí o sestup. Po podzimu, kdy se ve 3. třídě aklimatizovali, očekávám mírně lepší výsledky v jarní části. Z jednotlivců mě zaujali hlavně výkony dvou hráčů. Jsou to Lukáš Samek a Milan Komenda. Problémem je jejich přístup k tréninku. Hlavně Milan by měl v tomto bodě svoji situaci zvážit, pravidelná účast na něm by ho k dresu „A“ týmu výrazně přiblížila.

Vraťme se k situaci v 1.B třídě. Loni jsi ke konci sezony fandil Příměticím, aby postoupily do 1.B. To se ti splnilo a hned se jim povedlo ovládnout spolu s Pohořelicemi tabulku. Poslední zápas podzimu jsme schodou okolností nastoupili právě proti nim. Překvapily tě jejich výsledky a myslíš že můžou vydržet i na jaře a bojovat o postup?

Nepřekvapili, protože kádr velmi dobře posílili. Co si budeme povídat, Pavel Hazucha kreslí hru Přímětic a každý trenér by chtěl mít takového hráče ve svým týmu. Z hostování se jim vrátil Kubíček, který okusil krajský přebor a jestli k nim na jaře přijde Michal Kráčman tak nevidím důvod proč by nemohli současné postavení udržet a s Pohořelicemi bojovat o 1. místo. Pokud má do postupových bojů zasáhnout někdo jiný, mohlo by se jednat o RAFK Rajhrad, ale jejich ztráta už je značná.

Na druhé straně tabulky se od začátku drží Jezeřany-Maršovice. Vidíš zde šanci na záchranu? A pokud ne, kdo je do nižších soutěží doprovodí?

Tabulka je krom zmíněných Jezeřan velice vyrovnaná a dva nepovedené zápasy mohou situaci rázem změnit. Ani náš tým ještě nemůže do jara nastoupit s tím, že nám sestup nehrozí. Pokud přes zimu nedojde v Jezeřanech k výraznějším změnám v kádru, myslím že jaro jen podtrhne jejich trápení. Nerad bych se někoho dotknul, ale pokud si mám tipnout, myslím že je na sestupových příčkách doplní Horní Heršpice.

Kde tedy vidíš po jarní sezoně Blížky?

Tabulkou by jsme se měli posunout do vyšších pater, kam si myslím že kvalitou hry patříme.

Chtěl bys fanouškům ještě něco říct, vzkázat, …?

Ať fandí, i když se občas nedaří. Kluci na hřišti vás potřebují slyšet fandit, a ne jen poslouchat negativní názory po nepovedeném zápase.

Leave A Reply