Klub TJ Slovan Brno sídlí v městské části Brno-Židenice. V sezoně 2015/16 po desetiletém působení sestoupil z 1. A třídy JmkFS. V loňské sezoně se umístil na desáté příčce v 1. B třídě JmkFS skupiny A.

Přípravné zápasy před sezonou:

FC Slovan Brno – SK Tuřany 5:7 (2:3)

FC Slovan Brno – SK Slatina (1. A třída JmkFS) 1:3 (1:0)

TJ Vilémovice (1. B třída JmkFS) – Slovan Brno 2:6 (0:2) – 2. předkolo krajského poháru JmkFS

Největší úspěch:

1.A třída JmkFS (2006/7 – 2015/16)

Historie:

Historie klubu TJ Sokol Brno je poněkud složitá a přesné určení založení klubu je nejasné. Jisté je, že roku 1982 došlo k sloučení TJ Šmeralovy závody Brno se Slovanem Židenice. Pokud se podíváme do historie dvou klubů z kterého vznikl současný Slovan, tak o Slovanu Židenice se podařilo zjistit z ústního podání pamětníků, že jeho vznik se datuje k roku 1915, kde parta studentů, doplněné dělníky ze Židenic se honila za kulatým nesmyslem na plácku Stránské skály. Své první zápasy hrávali na hřištích soupeřů, převážně na Kraví hoře.

Po válce byl plácek upraven na první funkční hřiště Slovanu Židenice. Toto hřiště se nacházelo na místě dálničního navaděče v Židenicích – Černovičky. Později tento plácek přestal vyhovovat, a tak se v roce 1981 začlo s výstavbou nového hřiště (horní hřiště na Bělohorské).

Druhý tým TJ Šmeralovy závody Brno vznikl v rámci tvoření fotbalových družstev ve fabrikách, a to v roce 1980. Tento tým hrával svá utkání na hřišti Sp. I. Brněnská v Komárově a některá i na hřišti Tatranu Bohunice.

V roce 1982 se tyto dva celky dohodli o sloučení. Slovan Židenice dodal rozestavené hřiště na Bělohorské a TJ Šmeralovi závody do tohoto projektu zainventovali zbývající peníze, které Slovan Židenice v této době neměl. Toto hřiště bylo dokončeno v září roku 1984. Dále po tomto sloučení tým vystupoval pod názvem TJ Slovan Šmeralovy závody Brno.

Červenci roku 1988 bylo po rekonstrukci dáno do provozu dolní hřiště na Ševčíkově ulici, později na ulici Pod sídlištěm, což bylo dalším přínosem pro sportovní činnost klubu. V listopadu 1992 došlo ke změně názvu TJ Slovan Šmeralovy závody na stávající název FC Slovan Brno. Momentálně jsou využívána dvě trávnaté hřiště na ul. Bělohorská a Pod sídlištěm.

Současnost:

V dnešní době má FC Slovan Brno dva týmy mužů „A“ tým hraje I.B třídu sk. B JmkFS a „B“ tým – II.třídu městského přeboru. V mládežnických kategoriích pak nastupují mužstva staršího a mladšího dorostu (hrající krajský přebor), jedno mužstvo starších žáků (krajský přebor) a jedno mužstvo mladších žáků (krajský přebor). Mezi nejmladšími pak starší přípravku (Brno-město III.třída sk.B) a jednu mladší přípravku (Brno-město II.třída). FC Slovan doplňuje tým Old Boys hrající soutěž Brno – město.

Hřiště:

Slovan má k dispozici dvě travnaté plochy. Na hřišti Bělohorská s kapacitou 600 diváků nastupují týmy starých pánů, „B“ tým, starší a mladší žáci i přípravka.

„A“ tým nastupuje společně s dorostem ke svým mistrovským utkáním na hřišti Pod sídlištěm s kapacitou 1300 diváků. Rozměry hřiště jsou 102 x 55 m.

využitý zdroj: fcslovanbrno.cz

 

Leave A Reply